ظریف به مدیران فولکس واگن چه گفت؟

جالب سرا

ظریف به مدیران فولکس واگن چه گفت؟

داســتان ورود فولکس واگن به ایـــران به حدود سه ســال پیش برمی گردد، چه آنکه در آن مقطع خبرهای زیادی در مورد همکاری مشترک این خودروساز معتبر جهان با شرکت‌های داخلی مطرح شد.

139004 291 ظریف به مدیران فولکس واگن چه گفت؟

 

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایـــران در حالی طی هفته جاری راهی آلمان شد که در جریان این سفر، با مدیران صنایع بزرگ آلمان از جمله غول خودروسازی این کشور یعنی فولکس واگن نیز دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
 
به نقل دنیای اقتصاد، هرچند جزئیات خاصی از محتوای گفت‌و‌گوی طرفین منتشر نشده، با این حال آن طور که ظریف در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما اعلام کرده، «جلسه بسیار خوبی با صاحبان صنایع بزرگ آلمان از جمله فولکس واگن برگزار و مشخص شد بسیاری از این شرکت‌ها توافق‌های خوبی با ایـــران انجام داده‌اند؛ به‌نحوی‌که برخی در حال اجرا بوده و برخی نیز در جریان مذاکره یا فراتر از آن هستند.»
 
داســتان ورود فولکس واگن به ایـــران به حدود سه ســال پیش برمی گردد، چه آنکه در آن مقطع خبرهای زیادی در مورد همکاری مشترک این خودروساز معتبر جهان با شرکت‌های داخلی مطرح شد. اوضاع به شکلی بود که حتی برخی گمانه‌زنی‌ها بر تبدیل فولکس به‌عنوان شریک اصلی خودروسازی ایـــران و جایگزینی آن با پژو تاکید داشتند. هر چند خودروسازان بزرگ داخلی به خصوص ایـــران خودرو مذاکراتی را با فولکس برای همکاری مشترک انجام دادند، با این حال توافقی میان آنها حاصل نشد.
 
شنیده‌ها حکایت از آن داشت که فولکس به‌دلیل ساختار دولتی دو خودروساز بزرگ کشور، تمایلی به مشارکت با آنها نشان نداده و به سمت شرکت‌های بخش خصوصی چرخیده اســت.
 
در نهایت نیز آن طور که مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کردند، فولکس با یکی از خودروسازان خصوصی ایـــران به توافق رسید و بنابر آخرین اخبار قرار شد دو طرف همکاری مشترک خود را از اواسط ســال آینده میلادی آغاز کنند.
 
این در شرایطی اســت که هنوز فولکسی‌ها واکنشی رسمی به همکاری مشترک با بخش خصوصی خودروسازی ایـــران نشان نداده و مشخص نیست آیا واقعا این غول صنعت خودرو جهان راهی کشور خواهد شد یا نه.
 
آن طور که برخی کارشناسان عنوان می‌کنند، فولکسی‌ها برای حضور در خودروسازی ایـــران، جدای از مسائل فنی و اقتصادی، یک سری دغدغه‌های سیاسی نیز دارند و این موضوع تردیدهایی بر سر قطعی شدن ورود خودروساز آلمانی به کشور ایجاد کرده اســت. از همین رو این احتمال وجود دارد که مقامات این شرکت در دیدار اخیر خود با وزیر امور خارجه ایـــران، دغدغه‌های سیاسی شان را با وی در میان گذاشته و خواســتار رفع آنها از سوی دستگاه دیپلماسی کشور شده باشند.
 
فولکس بازاری بزرگ در ایالات‌متحده آمریکا دارد و نمی‌خواهد آن را به‌واسطه همکاری با خودروسازی ایـــران، به خطر بیندازد؛ بنابراین به‌دنبال به حداقل رساندن این خطر (آسیب دیدن بازار فولکس در آمریکا) اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته ظریف به مدیران فولکس واگن چه گفت؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مطالب مشابه